KDAJ OTROK NE SODI V VRTEC?

Starši, v vrtec pripeljite le zdravega otroka.

Kadar se pri otroku pojavi eden izmed navedenih stanj oz. simptomov, lahko posumimo na nalezljivo bolezen:

– povišana telesna temperatura, mrzlica;
– bruhanje;
– driska;
– vnetje oči (pordele, izcedek);
– izcedek iz nosu, zamašen nos, kihanje, srbenje;
– kašelj (tudi lajajoč);
– gnojne spremembe / izpuščaj na koži;
– bolečina v žrelu;
– bolečina v ušesu;
– bolečina v trebuhu;
– bolečina v mišicah;
– glavobol;
– težko dihanje.

Starši imate ključno vlogo pri preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni in okužb v vrtcu. Ob prebolevanju katerekoli bolezni potrebuje otrok počitek doma.

O ponovni vključitvi otroka v vrtec presodi otrokov izbrani zdravnik. Otrok sme ponovno v vrtec, ko je zdrav. V primeru bruhanja/driske mora miniti vsaj 48 ur od zadnjega bruhanja/driske. Pomembno je tudi, da se otrok dobro počuti, da se normalno prehranjuje, spi in igra.

Starši, dosledno upoštevajte priporočila zdravnika. S tem se omogoči, da se otrok dobro pozdravi in da bolezni ne širi na sovrstnike in zaposlene.

Viri: Priporočila za ukrepanje v vrtcu ob nujnih stanjih in nenadno nastalih bolezenskih znakih, Nacionalni inštitut za javno zdravje, Ljubljana 2022

Vključitev v vrtec/šolo po preboleli nalezljivi bolezni ali okužbi – smernice, ver. 5/2022, Nacionalni inštitut za javno zdravje, Ljubljana 2022